Tepelná pohoda
Tento pojem označuje, jak se ve vytápěné místnosti cítíme. Jednoduše řečeno jde o to, zda je prostor příjemný, je nám teplo nebo nás naopak třeba studí nohy. Tuto pohodu bychom mohli přirovnat k osobitému českému výrazu trenýrková teplota. Jestli se doma cítíme komfortně ovlivňuje hned několik faktorů: teplota vzduchu, teplota okolních povrchů (stěny, podlaha, povrchy topných těles), ale i rozvrstvení teplot ve vzduchu, vlhkost či průvan. Ideální je, aby byla teplota vzduchu i okolních povrchů kolem 20 stupňů Celsia. Jak toho dosáhnout?
Vytápět radiátory?
Rozlišujeme dva základní druhy topení: konvekční a sálavé topení. Konvekční je takové, které využívá k vytápění ohřev kapaliny, nebo vzduchu. Jsou to především klasické radiátory. Ty mají však několik nevýhod. Vzduch je pro pocit pohody nutné zahřát na vysoké teploty, a rozdíl teplot u podlahy a u stropu je velký, klidně 8-10 stupňů. U země je nejnižší a u stropu nejvyšší, což moc k tepelné pohodě nepřispívá, navíc dochází k proudění vzduchu a snižování vlhkosti. Navíc při ohřevu vznikají velké ztráty. Celkově je tedy zapotřebí k vytápění místnosti mnohem více energie.
A nebo raději Maxeco?
Topné pásy využívají jiný princip vytápění, než je tomu u výše popsaných radiátorů: takzvané sálání, tedy vyzařování infračerveného záření (stejně jako naše Slunce). Toto záření prochází vzduchem bez zábran a v teplo se mění až ve chvíli, kdy dopadne na nějaký povrch a tím ho ohřívá: stěny, strop, předměty, nábytek, ale i lidské tělo. Navíc při přenosu tepla téměř nedochází k únikům a ztrátám, a to ani okny, protože od skleněných výplní se infračervené světlo odrazí zpět do místnosti.
„Je nezvyk, že vlastně necítíte žádný zdroj tepla, není tam radiátor, ze kterého jde teplý vzduch, ale přesto je nám teplo a je to prostě jiné, mnohem příjemnější. A když vidím úsporu v ročním vyúčtování za elektřinu, jsem si jistý, že jsme topení vybrali správně “
Jiří Š. (48 let), okres Brno-venkov
Všude stejně příjemně
Velkou výhodou sálavého topení je rovnoměrná teplota v celé místnosti a téměř žádné tepelné ztráty. Navíc stačí vytápět na nižší teplotu i při zachovaní stále stejné teplotní pohody (asi o 2-3 stupně méně než u konvekčního topení). Sálavé topení lze instalovat nejen do podlahy ve formě topných pásů, ale i mimo ni, např. v podobě topných panelů. Příjemné je, že pokud máte podlahové sálavé topení, je rozdíl teplot strop/podlaha jen 2 stupně Celsia.
„Nejlepší pocit je, že ráno vstanu a šlápnu na podlahu, která hřeje. Hrozně ráda chodím bosa a když jsme měli doma radiátory, tak mi ta studená podlaha vadila.“
Iveta K. (41 let), Zvoleněves, okres Kladno
Pro alergiky, ale i děti
Při použití sálavého topení nedochází k proudění vzduchu, jako je tomu u klasického konvekčního topení. Tím pádem se v místnostech nevíří zbytečně prachové částice, ale ani roztoči a jejich výkaly, které jsou často příčinou mnoha alergií. Navíc se nemusíme obávat ani studené podlahy. Pokud tedy máte děti, mohou si na zemi hrát, aniž by bylo nutné pořizovat koberce či podložky.
„Je to těžké nějak popsat, mám pocit, že to teplo je jiné, takové teplejší. Největší výhodu vidím v tom, že v klidu necháme děti hrát si na podlaze, jak dlouho chtějí a nebojíme se, že nastydnou.“
Lucie P. (34 let), Hranice na Moravě
Sečteno a podtrženo: sálavé topení je úsporné i příjemnější.
Z výše řečeného vyplývá, že investice do sálavého vytápění se vyplatí hned dvakrát: jednak vám bude doma příjemněji, ale zároveň díky minimálním ztrátám ušetříte i na platbách za topení.
Autor: Jaroslav Kubiesa